Blog

Evde Söz veya Nişan Nasıl Yapılmalı?

Söz ya da nişan organizasyonu için hazırlıklar başladı ve organizasyonu evde yapmaya karar verdin.

Özenle hazırlandığın bu gecede hayal kırıklığı yaşamak istemiyorsan, sana yardımcı olacak önerilerimiz var. İkramlardan süslemelere, nişan elbisenden takılara kadar evde söz-nişan organizasyonu için tavsiyelerimizi 15 maddede topladık.

1-Evde Nişan Organizasyonu Kaç Kişi Olmalı?

Evde nişan organizasyonu, aile arasında, samimi bir nişan yapmak isteyen çiftlerin tercihi oluyor. Alan, bir davet salonuna göre daha küçük olduğu için evde yapılacak nişan töreninde öncelikle evin kaç kişi alacağını planlamalısın.

Aile arasında yapılacak küçük bir organizasyon için genelde 20-30 kişi davet edilir. Evin genişliğine göre organizasyonu biraz büyütüp, davetli sayını 50 kişiye kadar çıkarabilirsin.

Nişanda olduğu gibi düğünde de lazım olacak davetli listesi hazırlarken şu yazımızdan yardım alabilirsin: Davetli Listeniz Konusunda Kararsız Kalmayın

2-Evde Nişana Kimler Çağrılır?

Nişanda olmazsa olmazları anne babalar, kardeşler, kardeşlerin eşleri ve aile büyükleri. Eğer az kişinin katılımı ile sade bir nişan istiyorsan, listen bu şekilde olmalı.

Biraz daha geniş çaplı bir konuk listesi düşünüyorsan anne babalarınızın kardeşleri onların eşleri ve çocuklarını da davet edebilirsin. Sana yardımcı olacak birkaç yakın arkadaşını da davet etmeyi unutmasan iyi edersin.

3-Davetlilerin İçin Yeterli Oturma Alanın Var mı?

Evde söz ya da nişan yapmak için mobilyaları, sandalyeleri ve oturma alanını davetli sayısına göre ayarlaman gerekiyor. Fazladan sandalye ihtiyacın olursa komşulardan tamamlayabileceğin gibi, tümü aynı, şık, süslü sandalyeleri organizasyon firmaları da senin için sağlayacaktır.

4-Evde Nişan Ne Kadar Sürer?

Genellikle evde yapılan nişan organizasyonlarında söz ve nişan bir arada yapılıyor. Misafirlerin karşılanması, yemek ikramı, söz ile birlikte olacaksa kız isteme konuşması, yüzük takma ve pasta merasimi, kahve ikramı gibi anlar, ortalama 2-3 saat sürüyor.

5-Nişan Konseptini Belirledin mi?

Evde nişan yapmak için konseptini belirlemek, hazırlıkları daha kolay hale getirebilir. Seçeceğin konsept, evde yapılabilecek nişan süslemeleri konusunda kolaylık sağlar.

Elbisenden pastana, nişan tepsinden nişan masasına kadar, tüm hazırlıkları bu konsept doğrultusunda seçeceğin renkler ve malzemelerle yapabilirsin.

6-Evde Nişan Kıyafeti Nasıl Olmalı?

“Evde nişan elbisesi nasıl olmalı” diye araştırıyorsan hemen yanıt verelim: Evde nişan elbisesi, bir mekanda yapılan nişana kıyasla daha sade olmalı. Çok fazla dekoltesi olmayan, rahat hareket edebileceğin elbiseleri evde nişan kıyafeti olarak tercih edilebilirsin.

Evin dar alanında hareket kolaylığı sağlaması açısından kısa abiye modellerinin daha çok tercih edildiğini de dipnot olarak belirtelim. Elbisenin renk ve tarz olarak konsepte uygun olmasına özen göstermelisin.

7-Nişan Ayakkabını Nasıl Seçmelisin?

Nişan günü sürekli ayakta olacağını ve dar bir alanda hareket edeceğini düşünürsek, elbisenin altına kalın topuklu ayakkabı giymen, daha rahat yürümeni sağlar.

Boyun kısa değilse alçak topuklu modelleri tercih etmekte fayda var. Tabii ayakkabının topuk boyunu seçerken damat adayının boyunu çok geçmemesine de dikkat etmelisin.

8-Nişan Saçı ve Makyajı Nasıl Olmalı?

Evde nişan saç modellerine karar verirken tarzına uygun bir seçim yapmalısın. Abartılı topuzlardan uzak durmanı öneriyoruz. Sade ense topuzu, atkuyruğu ya da dalgalı açık saç modellerinden sana uygun olanını tercih edebilirsin.
Nişan süslemelerinde kullandıklarına benzer tonlarda, konseptine ve elbisene uygun bir saç aksesuarı da kullanabilirsin.

9-Evde Nişanda Ne İkram Edilir?

Evde yapılacak organizasyonda ikramlar nasıl olur dersen genel olarak nişan kurabiyeleri, cupcakeler, makaronlar, yaprak sarması, küçük pizzalar ve börekler ile içecekler, evde nişan menüsü olarak tercih ediliyor. Tabii nişan pastasını da unutmayalım. Nişanda ikram edilecek yiyecekleri evde hazırlayabileceğin gibi, nişan ikramlıkları için catering firmalarından da yardım alabilirsin.

İkramlıklarını, konseptine göre süslediğin nişan masasında, açık büfe servisi olarak sunabilirsin. Kişi sayısına göre yeterli sayıda tabak, bardak, çatal, bıçak olmasına da dikkat etmelisin.

10-Nişan Süslemeleri Nasıl Olmalı?

Evde yapılacak bir organizasyonda, dış mekan etkinliklerine kıyasla daha sade tasarımlar seçilmelidir. Örneğin; nişan organizasyonunun başkahramanı nişan masası sade olmalıdır. Sade nişan masası süslemesinde 1-2 renk kombini ve abartısız aksesuarlar kullanılmalıdır.

Nişan törenin için konsept bir renk seçip, süslemeleri bu belirlediğin renge göre yapabilirsin. Mesela nişan elbisen ile nişan masası süslerinde kullandığın renkler aynı olabilir. Nişan süslemelerinde sandalyelerden kadehlere, nişan masası arka dekorundan nişan kapı süslerine kadar evde yapılacak nişan için süslemelerini nişan konseptine uygun yapabilirsin.

11-Evde Nişanda Ne Takılır?

Genellikle düğün zamanı ekstradan alyans alınmaz, nişan yüzüğü sağ elden sola geçer. Bu nedenle nişan yüzüğünü alırken günlük kullanıma uygun bir model seçmelisin. Yani her an takılacak bir yüzük olduğunu düşünürsek, yüzüğün ergonomik olması en önemli kriter olmalı.

Nişanda geline takılacak takılar farklı yörelere göre değişiklik gösterebilir. Tercihe göre erkek tarafı geline kolye, küpe ve bileklikten oluşan bir takı seti hediye edebilir. Gelen diğer davetlilerin takı takıp takmayacağı ise aileler arasında konuşulup belirlenir.

12-Fotoğrafları Kim Çekecek?

Evde nişan fotoğrafları, genelde davetlilerin çektikleriyle sınırlı kalıyor. Sen de bu özel geceden sonra fotoğrafların peşine düşmek ve herkesten çektikleri fotoğrafları istemek yerine, yakınlarından birini fotoğraf çekmekle görevlendirebilirsin.

Ayrıca şehrindeki fotoğraf firmalarıyla iletişime geçerek, evde yapılacak nişanda profesyonel bir fotoğrafçıyla anlaşabilirsin.

13-Eve Ayakkabıyla Girilecek mi?

Nişan telaşında bir de davetlilere terlik yetiştirmekle uğraşmamak, konukların şıklığını bozmamak için kapının girişine, ayakkabılarını silerek eve girebileceği ıslak bir havlu yerleştirebilirsin. Evdeki halıları kaldırmak da evde nişan yapan gelin adaylarının sıkça tercih ettiği çözümlerden biri.

14-Nişan Hatırası Hediyelerini Seçtin mi?

Davetlilerde bu özel günden bir hatıra kalmasını istemez misin? Nikah şekeri gibi nişan töreninde de davetlilerine küçük hediyelikler hazırlayabilirsin. Mumlar, bitkiler, yeşeren kalemler gibi tamamen senin hayal gücüne ve zevkine kalmış hediyelikler seçebilirsin.

Seçtiğin hediyelikler için gerekli malzemeleri alıp, arkadaşlarınla birlikte hazırlamak da dostlarınla yapacağın hoş bir aktivite olabilir. Fakat bunun için vaktin olmazsa şehrindeki nikah şekeri firmaları ile anlaşabilirsin.

15-Evde Nişan Ne Kadara Mal Olur?

Evde nişan hazırlıkları için kalem kalem tüm masrafları çıkarmalısın. Nişan elbisesi, saç, makyaj, ikramlıklar, hediyelikler… Yapacağın tercihlere göre fiyatların farklılık gösterdiğini bilmelisin.

Örneğin; nişan elbiselerinin fiyatları, kumaşına, işlemelerine markasına; nişan pastasında ise özel tasarım olup olmamasına göre değişiklik gösteriyor.

Kaynak: Düğün.com